Anasayfa » Genel » Fetih 1453 Fragmanı Resmi Olarak Yayınlandı

Fetih 1453 Fragmanı Resmi Olarak Yayınlandı

6 Aralık 2011 | 2.562 kez okundu | 4 Yorum Yapıldı
Fetih 1453 Fragmanı Resmi Olarak Yayınlandı

Merhabalar. Fetih 1453 ilk fragmanı yayınlandı ve işte açıklamalar. Film çekilmeye başlandığı günden beri konuşuluyordu. Artık beyaz ekrana çıkmasını ramak kaldı. Açık söylemek gerekirse filmin fragmanı çok hoşuma gitti. Beklediğim bir film olmasıda ekstra haz verdi bana. Şu sözü çok tutmuşumdur hayatım boyunca; “Ya ben İstanbul’u alacağım ya İstanbul beni!” Filmin beyaz perdeye çıkış tarihi Şubat 2012 olarak belirlenmişti umarım bir değişiklik olmaz.

Fatih sultan Mehmet’i İstanbul’un fetih aşkı ile yakıp tutuşturan en önemli sebep;

“İstanbul mutlah fethedilecektir… Onu fetfeden komutan ne güzel komutandır… Onu fetheden asker ne güzel askerdir…” Hz.Muhammed(s.a.v) efendimizin sözü olmuştur.

”1453 FETİH” İÇİN TOPLAR HAZIR !

İstanbul’un fethini anlatan ‘Fetih 1453’ filmi için bir demir atölyesinde Bizans surlarını döven ünlü ‘şahi topu’nun kopyası yapıldı
Çekimleri iki yıldır devam eden ve fetih sahnesi mayıs ayında çekilecek olan “Fetih 1453” filmi 2012’nin şubat ayı sonlarında gösterime girecek. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini anlatan filmin bütçesinin 10-12 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Film, son günlerde çok gündeme gelen Osmanlı dönemi filmleri arasında çekimleri en uzun sürede tamamlanan film olarak dikkat çekiyor. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Faruk Aksoy, “Fetih 1453”te kullanılan şahi topunun gerçeği yansıtması için bir demir atölyesinde birebir gerçek boyutlarına yakın büyüklükte yapıldığını söyledi. Fatih döneminden kalan 6 topun en büyüğü, İngiltere’de Portsmouth şehrinin Nelson kalesinde sergileniyor. Filmde de bu topun boyutlarına birebir uygun olarak şahi topu yapıldı.

VATİKAN SARAYI
İstanbul’un fethinde çok önemli bir yeri olan şahi topunun yapıldığı top atölyesi filmde 2 bin 600 metrekare alan üzerine kuruldu. Filmde bulunan Vatikan Sarayı sahnelerinin çekimi ise 7 bin metrekare dekor üzerinde çekildi. Şu anda İngiltere’de bulunan şahi toplarının en büyüğünün çapı 92 santimetre, filmde kullanılan şahi topunun çapı ise 70 santimetre…

GÜLLESİ 680 KİLO
Şahi topu, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almak için döktürdüğü en büyük topun adıydı. Uzunluğu 5 metreyi, çapı 92 santimi bulurken, fırlattığı güllelerin ağırlığı 680 kilo geliyordu. Topun güllesinin menzili ise bin 200 metreydi. Bu toptan sonra Osmanlı ordusunda kullanılan diğer büyük toplara da ‘şahi’ adı verildi.

Fetih 1453 filminin senaryosu ATİLLA ENGİN ve İRFAN SARUHAN’a aittir. Filmin çekimlerini yapan Aksoy film tarafından hazırlanan facebook sayfasında Faruk Aksoy şöyle anlatıyor;

FARUK AKSOY : İLK BEN ÇEKMEK İSTEDİM
İstanbul’un fethine dair bir film daha önce çekilmedi… Sizin bu projeyi gerçekleştirme isteğinizin çıkış noktası neydi? “İstanbul’un fethini inşallah benden önce kimse yapmaz” diye düşünürdüm… Çünkü bu filmi, ödenmesi gereken bir borç olarak görüyorum. Bence bu güzel topraklarda yaşayan her insanın ecdadına bu borcu ödemesi gerekiyor. Kimileri bu borcu vatanı yöneterek öder, kimileri bu vatanın topraklarını koruyarak. Ben de bu görkemli tarihin filmini çekerek ödemek istedim.

Çekimler ne zaman başladı? Ne zaman gösterime girecek? Geçen sene Eylül ayında başladık. Çekimlerden 10 hafta önce de hazırlıklarımızı yaptık. Film, üç aşamalı olarak çekiliyor. Birinci etabı; Saray, Vatikan ve kiliseler gibi stüdyo çekimleri… İkinci etap ise geçtiğimiz Mayıs ayında çektiğimiz dış sahnelerdi. Hisar’ın yapımı, top atölyesinin kurulması bu dönemde gerçekleştirildi. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un kapısına dayandığı sahneleri ise Nisan ayında çekeceğiz. 54 günlük kuşatma ve fetih sürecini bitirdikten sonra da 2012 Şubat’ında vizyona gireceğiz.

Film hakkında detaylı bilgi:

FETİH 1453

TÜRÜ: TARİH ,SAVAŞ,KAHRAMANLIK,AŞK

YAPIM ŞİRKETİ : AKSOY FİLM

YAPIMCILAR: FARUK AKSOY , AYŞE GERMEN

YÖNETMEN: FARUK AKSOY

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: HASAN GERGİN, MİRSAT HEROVİÇ

SENARYO: ATİLLA ENGİN, İRFAN SARUHAN

MÜZİK : BENJAMİN WALLFİSCH

YAPIM YÖNETMENİ: SERVET AKSOY, FARUK METİN

KOSTÜM : CANAN GÖKNİL

3D EFECT : SERKAN ZELZELE ( EPİC FX STUDİOS)

KURGU : ERKAN ÖZEKAN

OYUNCULAR: DEVRİM EVİN, İBRAHİM ÇELİKKOL,DİLEK SERBEST,RECEP AKTUĞ,ERDEN ALKAN,CENGİZ COŞKUN,ŞAHİKA KOLDEMİR,NACİ ADIGUZEL,ALİRIZA SOYDAN,EDİP TUFEKCİ,SEDAT MERT

DANIŞMANLAR : PROF.DR.FERİDUN EMECAN, DOÇ.DR. HULYA TEZCAN,DOÇ. DR. GÜLGİN KÖROGLU,MİMAR, SANAT TARİHÇİSİ MASSİMO FARİNELLİ

YAPIM TARİHİ: EYLÜL 2009 – OCAK 2012

GÖSTERİM TARİHİ: ŞUBAT 2012

SÜRE : 160-170 DAKİKA

GÖSTERİLECEĞİ ÜLKELER: TÜRKİYE, ALMANYA, HOLLANDA, BELÇİKA,AVUSTURYA,FRANSA,İNGİLTERE,İSVİÇRE.KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

KOPYA SAYISI : 500

SALON SAYISI : 850

Mehmet Ali ATLI
http://www.ucli.net İsmim Mehmet Ali 1985 Denizli / Çivril doğumluyum. İnternet ile tanışmam 98 yıllarına rast gelmektedir. Burada sizlere yapmış olduğum paylaşımlarımı sunacağım.
4 Yorum Yapıldı »
 • Kemal Temiz diyor ki:
  14 Aralık 2011, 05:45

  İnanılmaz bir video kendimden geçtim izlerken. Fetih 1453 filmini beklemek güzel olacak.

 • Osmanoğlu diyor ki:
  27 Aralık 2011, 22:22

  Çok kaliteli bir film geliyor sonunda. İstanbulun fethi bence yıllar önce filme dökülmeliydi. Fetih 1453 güzel bir film oldu sabırsızlıkla bekliyoruz.

 • fetih 1453 diyor ki:
  28 Aralık 2011, 02:48

  Paylaşım için teşekkürler hocam. Fetih 1453 fragmanını izlemek bile bir güzellik. Filmi beklemedeyim.

 • Komik Adam diyor ki:
  28 Aralık 2011, 12:13

  Fragmanı bile dehşet olmuş. Fetih 1453 filmini sabırsızlıkla bekliyorum.