Anasayfa » Webmaster » R10.net Giriş Problemi, R10.net Giriş Sorunu

R10.net Giriş Problemi, R10.net Giriş Sorunu

1 Ağustos 2012 | 4.081 kez okundu | 21 Yorum Yapıldı
R10.net Giriş Problemi, R10.net Giriş Sorunu

Merhaba dostlar. Herkes gibi sizde merak ediyorsunuz değil mi? Türkiye’nin en işlek forumlarından r10‘a neden girilemediğini. Hatta giriş yapmaya çalıştığınızda şifrenizin hata verip acaba çalındı mı seslerinizi duyar gibi oluyorum. Her sabah olduğu gibi bende kalktım iş yerime geldim ve r10 gireyim dedim. Bir gariplik var çünkü girmiyor. Neyse lafı fazla uzatmayalım hemen araştırdım neymiş sorun. Karşıma çıkan cevaplar güzeldi. Bir çoğu yeni bri güncelleme ile ilgili idi diğerleri ise r10‘un hacklendiği yönünde idi. Yok user dataları silinmiş, yok hacklenmiş, yok bilmem ne olmuş. Olan biten tek şey r10 sisteminin güncelleniyor olması. Ayrıca üyelikler silinme gibi bir durum söz konusu olsa hemen radore aranır bir önceki yedek yüklenir ve devam edilir. Yedek almayacak kadar küçük bir forum değil sonuçta. Sms sistemi güncellemesi diye aldığımız duyum umarım olumlu gelişir ve sonuçlanır. Ticaret yapanlar sabırsızlıkla bekliyor forum açılsa da girsek diye. R10 giriş sorunu bir süre sonra düzelecektir. R10.net sandığımız kadar küçük bir yapılanma değil. Üyeliklere girilmiyor ayrıca üye isimleri de görünmüyor. Gözüme çarpan tek garip nokta ise radminin kullanıcı adının farklı görünüyor olması :)

Aşağıdaki örnekte görebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar bir yazımızın daha sonucunu bildirmek üzereyiz. Bildiğiniz üzere r10 üyelik sorunu vardı. Bu sorun yavaştan hallediliyor. Radmin tarafından yapılan açıklamaya göre foruma en kısa sürede ulaşmaya başlayabileceğiz.

Foruma eklenen bir eklenti kaynaklı sql açığı yüzünden Forum USER tablosu TRUNCATE edilmiştir.
Bulunan kod açığı giderilmiştir. Yakın tarihli eski database yedekleri en kısa zamanda tekrar yüklenecektir.

Mehmet Ali ATLI
http://www.ucli.net İsmim Mehmet Ali 1985 Denizli / Çivril doğumluyum. İnternet ile tanışmam 98 yıllarına rast gelmektedir. Burada sizlere yapmış olduğum paylaşımlarımı sunacağım.
21 Yorum Yapıldı »
 • iMpAcK diyor ki:
  1 Ağustos 2012, 09:17

  Güncelleme duyumunu kimden aldınız? (:

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   1 Ağustos 2012, 09:37

   Çok önceden bilinen bir durum idi. Bugüne gelmesi güzel olmadı ama beklemedeyiz. Öğleye kadar açılmış olur sanırım.

 • Halil diyor ki:
  1 Ağustos 2012, 09:26

  Bende korktum neden girmiyor r10 a diye, teşekkürler bilgilendirme yaptığınız için.

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   1 Ağustos 2012, 09:40

   Rica ederim Halil görevimiz bilgilendirmek. Kimsenin içinde korku olmasın. Sonuçta kişisel bir site değil. Ticaretin yoğun olduğu bir site. Kimseyi mağdur edeceklerini sanmıyorum. Yedekleride saatlik bile olabilir.

 • Berk diyor ki:
  1 Ağustos 2012, 10:06

  Bende demin uğraştım giremiyorum şifremi unuttum da işe yaramıyor.Yoneticiye mesaj atmıştım hesabım hacklenmiş diye çünkü off topic de de konu açılmış.Böyle ise meğer korkulcak birşey yok iyi bari.

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   1 Ağustos 2012, 10:26

   Off topic’de açılan konuyu inceledim. Online üye listesini kopyalamışlar ve deneme yanılma yöntemi ile şifre arıyorlar. 5 şifre hakkın olan bir hesabın şifresini sence kırabilirlermi?

   Neyse konumuz zaten bu değil. Merak etmeyin güncelleme tamamlandığında tüm girişler aktif olacaktır. Şu an sadece admin girebiliyor diye tahmin ediyorum.

 • Onur Kılıç diyor ki:
  1 Ağustos 2012, 11:13

  Selam Mehmet Ali,

  Bloğunda bu tarz güncel anlık haberler vermen ve paylaşman süper. Ben de bu yazından faydalanıp, benim şifremde bir terslik olmadığını anladım.

  Emeğine, yazına sağlık kardeşim.

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   1 Ağustos 2012, 11:18

   Ve Aleyküm Selam Onur,

   Konuda belirttiğim gibi şifrelerde bir terslik olma ihtimali bile yok. Yapılan güncellemede tüm detaylar incelendiği için user dataları açık olsa ve kullanıcılar giriş yapmış olsa bu güncelleme onu etkilemezdi. Bu nedenle pasif konumda diye düşünmekteyim.

   Teşekkür ederim ilgine. Amacımız bilgi paylaşmak ise onu yapmalıyız biliyorsun. Sitelerimi tek tek düşürüp tek bir siteye yüklenme vakti gelmişti.

  • Uzman Bilişim diyor ki:
   2 Ağustos 2012, 03:37

   Söylediğinize siz inanıyor musunuz ? Uydurmayın bari labidu ff’de açıkladı hdd’den yedek kurtarılamıyor kötü sona hazırlıklı olun diye. Niye böyle …….. şeyler uyduruyorsunuz ?

   Edit : Gerekli düzenleme tarafımdan yapılmıştır. Bakınız uzman bilişim siz dış kimliğinizle gelip benim burada sağlığım hakkında karar veremezsiniz. Vermeye çalışıyorsanız iletişimden yazarsınız bende gerekli cevabımı iletirim.

   Şimdi ff sosyal ağı üzerinde yapılan tüm açıklamalar benim de takibimde. Yorumumda mevcuttur konuda. Elbette herşeyin bir maliyeti var. Bu maliyet karşılanırsa hazırlanılacak tek son r10 tekrar açılması olur. Ayrıca r10 açılmaz ise eski yedek ile de devam edeceğini sanmıyorum (ki öyle bir ihtimali düşünemezler bile elmas yumurtlayan tavuğu bilinçsizce güneşin altında tutup hasta etmeye benzer bu). Yani tek çözüm var verilecek bedeli hdd düzenlecek ve kaldığı yerden devam edecek.

   Lütfen bundan sonra yorum yazmayınız yada saygılı olunuz…

 • ismail diyor ki:
  1 Ağustos 2012, 14:13

  Birde user alımlarını 1 günlüğüne falan açsa 😀 10 cu davetiye isteyişim yok arkdas yollamıyorlar :)))

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   1 Ağustos 2012, 14:50

   Oda olur elbet birgün hakettikten sonra neden seni üye yapmasınlar.

 • Mehmet Ali ATLI
  Mehmet Ali ATLI diyor ki:
  1 Ağustos 2012, 15:06

  Evet değerli arkadaşlar bir yazımızın daha sonucunu bildirmek üzereyiz. Bildiğiniz üzere r10 üyelik sorunu vardı. Bu sorun yavaştan hallediliyor. Radmin tarafından yapılan açıklamaya göre foruma en kısa sürede ulaşmaya başlayabileceğiz.

  “Foruma eklenen bir eklenti kaynaklı sql açığı yüzünden Forum USER tablosu TRUNCATE edilmiştir.
  Bulunan kod açığı giderilmiştir. Yakın tarihli eski database yedekleri en kısa zamanda tekrar yüklenecektir. “

 • Cemil diyor ki:
  2 Ağustos 2012, 01:37

  Güncelleme yapılıyor şeklinde bir açıklamayı pek tutarlı bulmadım. Çünkü güncelleme yapacak en sıradan bir site bile üyelerine haber veriyor. R10 neden haber vermesin ki!!!

  Bir başka yerde kullanıcı tablosunun silindiğinden bahsediliyordu. Eğer öyle olsa, yedekler yüklenir ve en fazla 3-4 saat içinde üye olanlar problem yaşardı. Tüm kullanıcılar aynı sorunu yaşamazdı. Ama durum öyle de olmadığını gösteriyor.

  Sonuç, r10 yetkilileri tarafından bir açıklama yapılamadığına göre ağır bir problem var. 2-3 güne kadar çözülürse başarılı bir şekilde sorun atlatıldı diye düşünürüm…

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   2 Ağustos 2012, 08:37

   Evet sayın Cemil, bir güncelleme yapıldı. Ancak güncelleme sırasında oluşan bir açık user tabloların silinmesi ile sonuçlandı. Bu sonuç sonrası aranan datacenter firması 7 ay önceki yedek yerine 19 aylık bir yedek yükledi. Bunun sonucunda 19 ay önce r10 üzerinde kaydı bulunan tüm kullanıcılar r10 forumuna ulaşabiliyordu. Elbette 19 ay önceki şifreleri ile. Sonrasında kayıt olan kulanıcılar hiç bir şekilde foruma zaten ulaşamazdı, ulaşamadı da. Ayrıca ff’de yapılan açıklamadan da bilgiliyim. Yaklaşık 30,000 civarı bir maliyeti olduğu ve gerekli araştırmaların yapıldığından da.

 • Byedge diyor ki:
  2 Ağustos 2012, 05:59

  Tmm kardeşim iyi güzel yazıyorsunda spam posta gönderme dediğim halde niye gönderiyorsun ?

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   3 Ağustos 2012, 09:30

   Siz eminmisiniz spam posta geldiğine. Ben sitemde üyelere mail gitmesin diye, yorum onay eklentisi bile eklemedim. Ne için spam posta ile uğraşayım.

 • Armağan Bayrak diyor ki:
  6 Ağustos 2012, 11:35

  İyi de adamlar kendileri dediler user bilgilerinin silindiğini. Veri kaybı yaşandığı, üyelik kaybı yaşayanların yeniden girebilmeleri için R10’da bilgi bile verildi. Kaldı ki Radore yüzünden tam 1.5 yıl önceki veritabanı yüklü şu an sitede.

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   6 Ağustos 2012, 11:58

   Biz aksini mi iddaa ettik peki. Konuyu tam okumadığınız aşikar. Gerekli açıklama konu en altında yapılmıştı. Ayrıca konu r102un başına gelen hadise ile ilgili idi. R10 ile ilgili tüm gelişmeleri içermiyor. İçermesi de gerekmiyor zaten.

 • Utku diyor ki:
  7 Ağustos 2012, 02:28

  Adamlar almamamış ama yedeği. Dingil herifler yüzünden üyeliğim gitti ticket atıyorum cevap yazan yok ya da üyeliğimi açan yok.

 • Cihat Irgat diyor ki:
  7 Ağustos 2012, 18:43

  “Olan biten tek şey r10 sisteminin güncelleniyor olması. Ayrıca üyelikler silinme gibi bir durum söz konusu olsa hemen radore aranır bir önceki yedek yüklenir ve devam edilir. Yedek almayacak kadar küçük bir forum değil sonuçta.”

  Olan biten tek şey R10’un güncellenmesi değil. Bilgi kaynaklarınız sizi yanlış bilgilendirmiş. Kullanıcı tabloları silindi R10’un. Ve yedek alamayacak kadar küçük değil dediğiniz forumun yedekleme diskleri 7 ay önce dolmuş ve kimse fark etmemiş durumu. Radore ise hiç bakmadan çok eski bir yedeği yüklediğinden çok fazla kullanıcı sanki hiç kayıt olmamış gibi göründüklerinden R10 üyelikleri güme gitti. Keşke biraz aaştırıp öyle yazsaydınız.

  • Mehmet Ali ATLI
   Mehmet Ali ATLI diyor ki:
   8 Ağustos 2012, 08:01

   Cihat, keşke yazının tamamını okuyarak yorum atmış olsaydın. En alt kısmında gerekli açıklamayı yaptık zaten. Ayrıca benim araştırmadığımı nerden çıkardınız. Silinen user tablolarına ulaşan kişiler güncelleme için yüklenen dosyalar sonrası o tabloya ulaşıyor. Yani herşeyin başlangıcı şu yeni yüklenecek olan eklenti idi. Ama başaramadılar. Açık varmı yokmu kontrolünü yapamadılar. O nedenle tablo silindi. Silinen üyeliklere gelince hepsi kurtarılabilirdi. Ancak yönetim cebinde akrep beslemiş.